Internet z jednej strony jest kopalnią wiedzy a z drugiej śmietnikiem, z którego osoba dorosła bez problemu może wyłonić zagrożenie i treści nieodpowiednie dla swojej pociechy. W przypadku dziecka, które każdego dnia jest ciekawe świata i ludzi sprawa nie jest już tak prosta. Nasze pociechy zafascynowane światem gier, możliwością zawierania nowych znajomości w sieci szybko tracą czujność, inne szukają w internecie odpowiedzi na pytania, których nie mają odwagi zadać rodzicom. Chyba każdy z nas wie, jak trudno jest kontrolować strony przeglądane przez pociechę, niestety wiedzę tą posiadają również internetowi przestępcy, którzy bardzo często wykorzystują naiwność młodych internautów.
Zagrożenia w sieci
– możliwość wyświetlenia nieodpowiednich zdjęć, filmików i treści;
– nielegalne pliki i programy;
– kontakt z niewłaściwymi osobami w sieci, który często kończy się wyłudzeniem, nękaniem, zastraszaniem;
– nieumyślne ujawnienie danych osobowych a w efekcie ich kradzież;
– wirusy, robaki i programy szpiegowskie;
– niepożądane reklamy;
– phishing czyli wyłudzenie poufnych danych np. numeru karty kredytowej, adresu czy haseł, których ujawnienie niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje;
– kontakt z różnego rodzaju grupa i sektami.
Jak chronić dzieci przed niechcianymi treściami z internetu
– najlepszą metodą ochrony dziecka jest nieustanna kontrola przeglądanych treści, co oczywiście nie jest możliwe, ponieważ nie wielu rodziców ma na to czas, ponadto starsze dzieci prowadzą nieustanną wojnę o zaufanie i samodzielność, czyli swobodę w realnym i wirtualnym świecie;
– ustalenie zasad korzystania z internetu, należy wyznaczyć dziecku godziny, w których może korzystać z komputera i strony, które może przeglądać i te na które w żadnym wypadku nie może wchodzić. Należy również porozmawiać z dzieckiem o metodach stosowanych przez przestępców w sieci, poinformować pociechę w jakim celu są wyłudzane dane jakie są tego konsekwencje.
Podane powyżej sposoby są oczywiście skuteczne pod warunkiem, że dziecko przestrzega zasad, jeśli jednak mamy wątpliwości lepiej skorzystać z bardziej radykalnych środków, do których należą np.:
– blokada niechcianych treści, filtry zabezpieczające wyświetlanie niepożądanych stron, wiadomości i spamu;
– założenie wspólnego rodzinnego konta, z którego dziecko będzie korzystać podczas udziału w konkursach, rejestracji na portalach itp.
Wymienione możliwości są skuteczne, jednak nie zawsze jeśli rośnie nam w domu młody informatyk bez problemu obejdzie wszystkie blokady i zabezpieczenia, a także konta rodzinne, wówczas najlepszym sposobem będzie zakup profesjonalnego oprogramowania filtrującego i monitorującego strony odwiedzane przez dziecko. Istnieje również możliwość zamówienia takiego oprogramowania, które można dostosować do indywidualnych potrzeb, tzn jeśli podczas kontroli przeglądanych przez dziecko stron natrafimy na jakieś zagrożenie możemy poprosić firmę w której kupiliśmy program o filtrowanie stron zajmujących się daną tematyką.